Doprajte si dostatok dobrého spánku

Nie je nič lepšie ako dostatok spánku. Je to dobré pre naše zdravie, výkonnosť, vitalitu, ale aj na pamäť a súsestredenie. Či už sa snažíte schudnúť, dostať sa do formy alebo len žiť zdravo, nezabúdajte na dostatok spánku, ktorý je základ zdravého života.

Doprajte si dostatok dobrého spánku
Doprajte si dostatok dobrého spánku

Rýchle kardio cvičenie, rýchla chôdza, alebo 30 minútový beh prekrví končatiny, dodajú veľa endorfínov, hormónov šťastia a spokojnosti a skvalitnia spánok. Spánok nám dodáva viac energie, akoby ste možno čakali. Potrebujeme ho bez rozdielu, nenahrádzajte ho cvičením alebo zdravou stravou, tie sú dôležité, no spánok je z nich najdôležitejší.

Kvalitne sa vyspite požadovaných 8 hodín, hoci občas sa vám ťažko zaspáva, treba si ísť keď tak skôr ľahnúť spať, aby sme mali dostatok času. Dostatočný a kvalitný spánok je dôležitý, minimum je 7 hodín spánku každý deň. Nezabúdajte, že spánok nemá rušiť hluk ani svetlo v pozadí, tomu sa vyvarujte.

Kvalitu spánku ovplyvňuje aj kvalita stravy prijímanej počas dňa a najmä tej, ktorú ste prijali ako poslednú pred uložením sa do postele. Myslite na to, že ak budete konzumovať potraviny obsahujúce cukor (áno, aj ovocie), rozhádže vám to prirodzenú hormonálnu rovnováhu a kvalita vášho spánku bude narušená. Zobudíte sa tak unevení, malátni a môže to ovplyvniť aj kvalitu celého dňa.

Foto: ilustračné