Jedenie sladkého – čo si dať, aby to bolo pre telo zdravé?

Ako to máte so sladkosťami? Doprajete si alebo sa obmedzujete? Keď plánujeme začať s diétou, tak sladkosti sú jednou z prvých vecí, ktoré si s jedálnička vyraďujeme. Väčšine ľudí nejdú dokopy pojmy diéta a sladkosti. Odopieranie väčšinou k ničomu nevedie a ak by ste úplne odstránili sladkosti, tak by ste mali na to chuť čoraz viac. Ktoré sladké potraviny si môžete dopriať aj počas diéty?

Jedenie sladkého – čo si dať, aby to bolo pre telo zdravé? (Foto: unsplash.com)

Rozlišujte zdravé a nezdravé sacharidy

Ak si predstavíte pod pojmom „sladké“ len koláče, čokoládu alebo cukríky, tak to nemusí byť jediné, čo sa pod ním skrýva. Všetky tieto spomínané potraviny obsahujú nezdravé sacharidy alebo inak povedané – rýchle cukry. Dostanú sa rýchlo do krvi a odtiaľ sa odkladajú do tukových zásob. Okrem nezdravých sacharidov sú aj tie zdravé – polysacharidy, ktoré sa v tele rozkladajú pomalšie a nezvyšujú v tele prudko hladinu glukózy. Zdravé sacharidy sa nachádzajú napríklad v ovocí. Z hľadiska metabolizmu je výhodnejšie, aby sa cukry rozkladali pomalšie, pretože zostanete dlhšie zasýtení.

Tipy na zdravé sladkosti

Čo si môžete dopriať aj v období diétovania bez toho, aby ste mali potom výčitky svedomia? Jednou z najlepších alternatív je med – zdravý, sladký, môže sa konzumovať samostatne a aj v rámci iných jedál. Okrem sacharidov obsahuje aj organické kyseliny a vitamíny. Veľmi dobré je aj granátové jablko. Ak ste ho ešte neskúšali, tak prichádzate o veľa, pretože je to niečo úplne iné, než to klasické. Má sladko-kyslú chuť, množstvo vitamínu C, B, horčík a vápnik.

Ste nepoučiteľnými milovníkmi čokolády? Ani tej sa nemusíte vzdať. Namiesto klasickej, mliečnej alebo bielej čokolády, siahnite radšej po vysokopercentnej horkej čokoláde. Je oveľa zdravšia, obsahuje množstvo antioxidantov, takže je vhodná aj pre podporu imunity.