Kŕčové žily sa nestrácajú? Vyhľadajte pomoc!

Varixy, teda kŕčové žily odborne, sú rozšírené cievy rôznej hrúbky, ako aj farby, na dolných končatinách. V prvotnej fáze majú podobu metličkových venektázií, ktoré pri neliečení prerastú do nepravidelných kľukatých výbežkov. Tie už bolia a niesú len kozmetickým problémom.

Kŕčové žily sa nestrácajú? Vyhľadajte pomoc!
Kŕčové žily sa nestrácajú? Vyhľadajte pomoc! (Foto: Unsplash.com)

Ako vznikajú a ako sa prejavujú

Vznikajú na základe kombinácie faktorov ako dedičnosť, nadváha, obezita, státie v práci alebo sedenie ako aj hormonálne zmeny. Varixy sa prejavujú jednak esteticky, ale aj svrbením, mravenčením, pálením, bolestivým opuchom nôh, kŕčmi a zápalmi žíl.

Varixy sa musia neodkladne liečiť, lebo pokročilé štádium často vedie ž k trombóze či bercovým vredom. V domácom prostredí znížte telesnú hmotnosť a udržiavajte ju v norme plávaním, behom a aerobicom. Seďte s vyloženými nohami, a občas si doprajte krátke cvičenie s členkom. Neseďte s prekríženými nohami. Nekúpte sa v horúcom kúpeli ani saune.

Posilňujte svaly dolných končatín

Každý večer sprchujte nohy od chodidiel smerom nahor studenou a následne teplou vodou. Najvhodnejšie sú topánky s opätkom tri až štyri centimetre. Do jedálnička zaraďte pohánku, cibuľu, cesnak, paradajky, mladé lístky žihľavy, šťavy z citrónov, pomarančov a grapefruitov či čaje s obsahom rutínu. Nezabúdajte na vitamíny E, C, koenzým Q10 a antioxidanty. Kúpiť ich môžete online lacnejšie. Nezabúdajte na zľavový kód k nákupu či kupóny na zľavy z webu zlavovy-kod.sk, kde sú zľavy do stoviek obchodov, aj pre obľúbené online lekárne.