Môže typ hračky rozhodovať o správnom vývoji vášho dieťatka?

Vieme, že obdobie, počas ktorého sa deti hrajú, nie je len o zábave. Dôležité je pri tejto, pre ne dôležitej činnosti, podporiť ich správny rozvoj duševných a motorických schopností. Preto, ak máte malinké bábätko alebo väčšie dieťa, nepodceňujte výber hračiek. Aj tie sú nevyhnutné pre ich dobrú výchovu, ktorá z nich v dospelosti urobí duševne vyspelého a zodpovedného človeka. Chcete predsa pre svoje malé ratolesti len to najlepšie, takáto budúcnosť tým určite bude.

Môže typ hračky rozhodovať o správnom vývoji vášho dieťatka?
Môže typ hračky rozhodovať o správnom vývoji vášho dieťatka? (Foto: moodin.sk)

Americkí pediatri zistili ešte v roku 2015, že batoľatá, ktoré sa hrajú s elektronickými hračkami (čokoľvek, čo produkuje svetlá, slová a piesne), vykazuje zníženú kvalitu a kvantitu ich hrania v porovnaní s batoľatami, ktoré sa hrali s knihami a viac tradičnými drevenými hračkami.

Neexistujú zlé a dobré hračky

Výskumníci naznačujú, že samotné hračky nie sú vlastne dobré alebo zlé, ale ich účinok môže predstavovať problém, ktorý je založení na interakcii medzi rodičmi a deťmi.

Ak je dôraz kladený na aktivity, ktoré podporujú bohatú komunikatívnu interakciu medzi rodičmi a dojčatami, hrať sa s tradičnými hračkami a čítaním kníh môže byť jednou z činností podporujúca ich jazyk. Veríme, že vašim deťom určite doprajte všetko a bez najmenších problémov, okrem pohodlných capačiek by to ale mali byť aj spomínané hračky, ktoré ich skutočne niečomu priučia.

Na akom základe je to postavené

Elektronické hračky dávajú rodičom malú príležitosť komunikovať so svojimi batoľatami. Takáto hračka sa stará o interakciu sama. V dôsledku toho je u detí menej pravdepodobné, že správne „vokalizujú“ (správne vyslovujú) svoje odpovede.

Knihy na druhej strane samozrejme podliehajú najviac vokalizačným a obsahovo špecifickým slovám, ktoré hovoria rodičia a deti ich pozorujú. Tradičné hračky sú niekde uprostred, vyvolávajú u detí viac verbálnej spätnej väzby než tie na elektrický pohon, ale nie zas toľko ako knihy.

Na vykonanie štúdie výskumníci použili audio zariadenie na monitorovanie 26 rôznych interakcií medzi rodičmi a ich dieťaťom, vo veku od 10 do 16 mesiacov. Išlo o elektronické hračky ako detský laptop, detský mobilný telefón a hovoriace hračky.
Tradičné hračky zahŕňali drevenú hádanku (skladačku), gumené postavičky a knihy s farbou zvierat, tvarovými alebo farebnými motívmi.

Vieme, že najmä pre pracujúcich rodičov je trávenie času s deťmi dosť veľkým problémom, no nemali by ste im to vynahrádzať (minimálne v nízkom veku) hračkami, o ktorých si zrejme nesprávne myslíte, že vás plnohodnotne zastúpia. Vyskúšajte aj iné a možno tie originálnejšie, ktoré sa ukazujú tou najlepšou cestou.

Text: PR