Prečo je pre deti vhodná prírodná kozmetika?

Poklad rodičov. Zázrak prírody. Dar od Boha. Všetky tieto výrazy používame na označenie nášho drobca. Je krásny a bezbranný, preto sa ho snažíme chrániť. Nástrahy číhajú všade a v ranom veku im často podľahne najväčší orgán tela – koža.

Prečo je pre deti vhodná prírodná kozmetika?
Prečo je pre deti vhodná prírodná kozmetika? (Foto: PR)

Detská pokožka je veľmi citlivá, pretože ešte nemá vytvorenú dostatočne kyslú ochrannú vrstvu, ktorá ju inak chráni pred patogénmi, vírusmi či podráždením. Preto nie je nič nezvyčajné, že malé deti mávajú rôzne problémy s kožou – šupinky vo vláskoch, zapareniny, potničky – a aj nepatrná intolerancia nejakej zložky stravy dieťatka (či matky) sa prejavuje vyrážkami.

Zapareniny bolia

Skoro každá mama, ktorá sa stará o svoje dieťatko, sa s vysokou pravdepodobnosťou stretne so zapareninami – začervenanou kožou zvyčajne v oblasti zadočka a okolo genitálií. Na zapálenom mieste môžu byť aj drobné vyrážky, čo je pre dieťatko dosť nepríjemné, pretože postihnuté miesto je mierne opuchnuté a bolestivé.

Netreba sa ľakať, že sa o svoj poklad zle staráte, aj tie najstarostlivejšie mamy musia z času na čas riešiť zapareniny. Príčin môže byť veľa, od plienok cez kozmetiku až po nové jedlo.

Prečo vznikajú?

Najčastejšou príčinou vzniku zaparenín je nadmerná vlhkosť. Aj tie najlepšie sajúce plienky zostávajú chvíľu po tom, ako sa dieťatko pociká, na povrchu vlhké. Ak sa moč navyše zmieša so stolicou, vytvorí sa amoniak, ktorý dráždi kožu. Pomôžu kvalitné plienky a časté prebaľovanie – minimálne raz za štyri hodiny a čo najskôr po každej veľkej potrebe.

Zapareniny mávajú však aj deti, ktoré mamy prebaľujú naozaj často. Vtedy ide o deti s mimoriadne citlivou pokožkou.

Fyzika a chémia

Medzi ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na vznik zaparenín, patrí fyzika a chémia. V prvom prípade môžu vzniknúť trením, ak plienka v niektorej časti príliš silno obopína telo dieťatka. To sa hýbe, kope nožičkami, prevracia sa a medzitým sa koža stále odiera. Niektoré deti zase citlivo reagujú na chemické látky obsiahnuté v plienkach (napríklad na eliminovanie zápachu), vo vlhčených utierkach a tiež v púdroch alebo krémoch, ktoré mamy používajú práve preto, aby predišli zapareninám.

Pomoc z prírody

Príčinu spôsobujúcu zaparenie treba odhaliť čo najskôr, no ešte skôr treba vyriešiť samotnú zapareninu. Ak nemá veľké rozmery a nemáte podozrenie na infekciu (príznakmi sú pľuzgiere, hnisavé pupienky, mokvajúce žlté škvrny alebo otvorené rany), poradíte si s nimi aj sama bez toho, aby ste museli navštíviť lekára.

Podľa skúseností mamičiek zapareniny krásne a rýchlo zahoja krémy s výťažkom z divej ruže, ktorej sa hovorí aj divoká kráska alebo latinsky Cistus Incanus. Rastie na gréckych svahoch a múdri ľudia poznali jej účinky už v staroveku. „Upokojujúce účinky Cistusu na citlivú pokožku objavil slávny grécky lekár, botanik a farmakológ Dioscorides,“ hovorí Ing. Stanislava Bulková zo spoločnosti Bior, ktorá sa špecializuje na prírodnú liečivú bio a eko kozmetiku. Súčasní vedci rastlinu taktiež podrobili skúmaniu a potvrdili, čo bolo známe už dávno: Cistus má silné antioxidačné účinky, zabíja vírusy, poradí si s infekciou, dokonca aj s chlamýdiami. Tie, samozrejme, nemajú nič spoločné s vaším bábätkom! To trápia zapareniny a na ne je výborný krém so skalnou ružou. „Okrem nej obsahuje krém vzácny mandľový olej a včelí vosk, čo zvyšuje jeho priaznivé účinky. Upokojuje suché a zhrubnuté časti pokožky. Pomáha nielen podráždenej koži a pri ošetrovaní zaparenín, ale aj ľuďom, ktorí trpia atopickým ekzémom, a je ideálny na ošetrenie suchých a zhrubnutých pier. Využije ho teda celá rodina, nielen bábätko,“ dodáva Stanislava Bulková.

Prečo sú deti citlivejšie?

Je kopec vecí, ktoré sú určené výhradne pre malé deti. Rady kozmetiky vytvárané pre najmenších pritom nie sú dokonalým marketingovým ťahom kozmetických firiem, ale nutnosťou. „V detskom veku nie sú ešte dostatočne vyvinuté ochranné funkcie pokožky, zabezpečované kyslým ochranným plášťom a stavom vonkajšej vrstvy epidermy,“ vysvetľuje Ing. Bulková zo spoločnosti Bior. „Detská pokožka je veľmi jemná, obsahuje malé množstvo ochranného tuku, čím nezabraňuje úniku vlhkosti z pokožky. Preto sa rýchlo vysušuje. Iným dôsledkom môže byť, že sa škodlivé chemické, patogénne mikroorganizmy a iné zhubné látky dostanú hlboko do pokožky.“
Preto múdre maminy používajú špeciálnu detskú kozmetiku, najlepšie v bio a eko kvalite, kde je vysoký predpoklad, že neobsahuje patogény, alergény a iné rizikové látky. „Rady kozmetiky, ktoré sa môžu pýšiť označením BIO, neobsahujú žiadne chemické prísady, sú špeciálne vyvinuté tak, aby posilňovali obranné schopnosti mladej pokožky. Obsahujú starostlivo vybrané rastlinné ingredencie, ktoré citlivú pokožku dieťaťa upokojujú, ochraňujú a vyživujú,“ hovorí špecialistka na bio a eko kozmetiku. Nejde však len o krémy, ale aj o emulzie na umývanie tela, vlasov či zúbkov.

Čím menej zbytočnej chémie dostaneme do našich detí, či už cez pokožku, alebo cez stravu a nápoje, tým väčšia je šanca, že ich telá nebudú zaťažené tak, ako je dnes zaťažená príroda. A vidíme, že tá sa urputne bráni – reaguje extrémami, výkyvmi počasia a katastrofami rozmerov, ktoré sme si ešte nedávno vôbec nedokázali predstaviť.

Tip:

Prečo je pre deti vhodná prírodná kozmetika?
Prečo je pre deti vhodná prírodná kozmetika? (Foto: PR)

Logona baby bio telový olej nechtík, BIOR, www.bior.sk, 200 ml, predaj v bioobchodoch, 8,90 €

Základom prípravku sú oleje z kukuričných klíčkov, mandlí a podzemnice, ktoré vyživujú citlivú detskú pokožku. Olej obsahuje harmanček upokojujúci podráždenie a začervenanie pokožky. Je vhodný na detské masáže.

Text:PR