Ranný beh – cesta k skvelej postave a zdravému telu

Čo vám pomôže ráno sa naštartovať? Pre niekoho sú to výživné raňajky, niekto zas preferuje silnú rannú kávu, no a niektorí sa ráno namotivujú poriadnym ranným behom. Behanie ráno vám nie len pomôže naštartovať sa, ale je to aj skvelá cesta k vysnívanej postave. Okrem toho má behanie veľmi dobré účinky pre vaše telo. 

Ranný beh – cesta k skvelej postave a zdravému telu (Foto: pixabay.com)

Vplyv na zdravie

Behanie má naozaj veľký vplyv na zdravie človeka, a to v pozitívnom slova zmysle. Je dobré pre srdce, znižuje podiel telesného tuku, krvný tlak a riziko vzniku cukrovky. Keďže pri behu vám bije srdce rýchlejšie, posilňuje sa tak srdcový sval a dokonca sa vďaka tomu aj zvyšuje v tele množstvo krvi, preto sa srdce aj menej zaťažuje. Ak to nejde ľahko, existujú tabletky na chudnutie, no vždy voľte len dobre známe a rokmi, no najmä skúsenosťami osvedčené.

Beh má vplyv aj na kondíciu vašich kĺbov a kostí. Aj keď nejde o nejaké ťažké cvičenie alebo dvíhanie váh, aj napriek tomu behanie chráni pred artrózou a osteoporózou. Bolo tiež dokázané, že pravidelný beh u dievčat a žien znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Vyrovnáva tiež hormonálne výkyvy, ženy tak menej trpia predmenštruačným syndrómom a tiež pôsobí behanie aj na stres, obavy a depresie u žien po menopauze.

Ako výživové doplnky pomáhajú bežcom

Témou pre bežcov sú aj výživové doplnky, spomenieme tie najzákladnejšie doplnky ako srvátkový proteín. Ak sledujete nejakých fitness influencerov najnovším hitom vo fitness komunite sú nootropiká, ktoré majú údajne zlepšovať kognitívne funkcie, ako je pamäť a pozornosť.
Pre bežca na trati to môže znieť zaujímavo: Vylepšené sústredenie by mohlo znamenať zlepšenie výkonu a ktorý bežec nechce pracovať efektívnejšie, aby mal lepšie ubehnuté časy?

Behanie na chudnutie

Ak chcete chudnúť zdravo behaním, musíte vsadiť na pravidelnosť. Nestačí len dva-trikrát týždenne. Postupne si musíte vybudovať kondíciu a výdrž, potom to pôjde o niečo ľahšie. Nemôžete očakávať, že hneď pri prvom behu odbehnete 10 kilometrov. Začínajte postupne. V začiatkoch je vhodné teda behať pravidelne, aspoň 5-6 krát za týždeň.