Operácie očí laserom: Spoznajte hĺbkové procesy

Operácie očí laserom sa v posledných rokoch stali veľmi obľúbeným a často využívaným zákrokom. Niet sa čomu čudovať, veď každý chce mať dobrý zrak a zvládať každodenné úkony bez okuliarov či očných šošoviek. Laserové operácie očí sú založené na úprave rohovky tak, aby výsledkom bola úspešná korekcia očnej chyby. Pritom sa používajú povrchové a hĺbkové metódy. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na hĺbkové postupy.

Operácie očí laserom: Spoznajte hĺbkové procesy

Operácie očí laserom prebiehajú dvoma druhmi postupov podľa toho, akým spôsobom sa pri nich odkryje rohovka, aby ku korekcii vôbec mohlo dôjsť. Práve podľa toho rozlišujeme klasické povrchové postupy a hĺbkové postupy, ku ktorým patrí Z-Lasik a Relex Smile 3D. Tieto postupy využívajú aj v očnej klinike iClinic v Bratislave a Banskej Bystrici. Pri hĺbkových postupoch dochádza k úprave dioptrií v hĺbke rohovky, pričom k povrchovému poškodeniu rohovky nedochádza a ide o bezbolestný zákrok.

Relex Smile 3D

Na korekciu krátkozrakosti a astigmatizmu je vhodnou voľbou operáciou Relex Smile 3D. Pri tomto zákroku sa používa špeciálny femtosekundový laser, vďaka ktorému nie je nutné odklápať žiadnu časť rohovky. Namiesto toho sa vnútri vytvorí lentikula. Následne vytvorí laser na rohovke otvor, cez ktorý chirurg vyberie lentikulu von. Pri tomto postupe sa neporuší povrch rohovky, preto je aj rekonvalescencia rýchla a bezbolestná.

Z-Lasik

V prípade tejto metódy, ktorá je určená na korekciu ďalekozrakosti, krátkozrakosti a astigmatizmu, sa používa excimerový aj femtosekundový laser. Zákrok prebieha v dvoch fázach. V prvej sa femtosekundovým laserom vytvorí lamela – flap. Tú v druhej fáze chirurg pomocou excimerového lasera odklopí, vykoná úpravu rohovky a flap zaklopí naspäť. Po operácii môžete chvíľku nejasne vidieť, avšak tento jav rýchlo odoznie a ostré videnie nastupuje u väčšiny pacientov spravidla do 24 hodín.

Text: PR