6krát inak o citlivej pokožke

Koža je najväčší orgán ľudského tela. Ak trpí, určite to pocítite. Hoci citlivá pokožka nepatrí medzi choroby, jej prejavy sú veľmi nepríjemnou záležitosťou. Pokiaľ pretrvávajú, môžu viesť dokonca až ku kožným alergiám.

6krát inak o citlivej pokožke
6krát inak o citlivej pokožke (Foto: PR)

1) Ako spoznáte, že je vaša pokožka citlivá?

Zvýšenú citlivosť pokožky odhalíte na základe pravidelných dráždivých reakcií na určité podnety. Medzi najčastejšie patrí slnečné žiarenie, chlad, vietor, prechod z vykúreného prostredia do chladného, ale tiež kozmetické prostriedky, nylon či železo.

2) Ako sa citlivá pokožka prejavuje?

Vizuálne sa citlivá pokožka prejavuje začervenaním až zapálením zasiahnutého miesta. To býva nepríjemne svrbivé, nezriedka nastupujú sprievodné pocity podobné pichaniu a páleniu. Koža sa tiež môže odlupovať či tvoriť drobné šupinky. Škrabanie postihnutého miesta nič nerieši a celú situáciu len zhoršuje.

6krát inak o citlivej pokožke
6krát inak o citlivej pokožke (Foto: PR)

3) Je citlivá pokožka kožným ochorením?

Citlivá pleť či pokožka nie je chorobou, no môže byť sprievodným (prvotným) javom niektorých kožných ochorení. Hovoríme najmä o rôznych druhoch ekzémov, kontaktnej dermatitíde, ružovke či dokonca psoriáze.

4) Prečo je vaša pokožka citlivejšia?

Okrem vonkajších vplyvov môžu pri citlivosti pokožky rozhodovať aj genetické-vrodené faktory. V každom prípade však má citlivá pokožka čo do činenia s ochrannou bariérou kože. Ak je táto narušená, nemôže 100% plniť svoju ochrannú funkciu. Cez narušenú a slabú ochrannú vrstvu kože prenikajú škodlivé látky a koža zároveň nie je schopná zadržiavať zdravé množstvo vlhkosti. Výsledkom je suchá pleť a vznik zápalových procesov.

6krát inak o citlivej pokožke
6krát inak o citlivej pokožke (Foto: PR)

5) Aký vplyv má vek na citlivosť pokožky?

Vplyv veku na citlivosť pokožky je skôr negatívny. V prvom rade platí, že ak sa podráždenie kože vyskytuje trvalejšie a dlhšiu dobu, môže napomôcť vzniku serióznej kožnej alergie. Treba tiež povedať, že čím je človek starší, tým horšie sa jeho organizmus a teda aj kožná bariéra regeneruje. Preto obvykle platí, že čím sú ľudia starší, tým viac je ich pokožka náchylná na podráždenie.

6) Ako citlivú pleť a pokožku ošetrovať?

Odporúča sa konzultácia s dermatológom, ktorý vám iste odporučí vhodnú kozmetiku pre citlivú pleť. Tá by mala mať jednoduché a čo najprirodzenejšie zloženie bez dráždivých prídavných látok v podobe alkoholov či vôní a parfumov. Pokiaľ ju však nebudete používať pravidelne a dôkladne, želaných výsledkov v podobe zlepšujúceho sa stavu kože len ťažko dosiahnete.

Ak sa o svoju citlivú pleť chcete postarať naozaj dobre, zaraďte do dennej rutiny prípravky Sensibio H20 od značky Bioderma. V podobe praktických a veľmi výhodných balíčkov ich dostanete aj vo svojej lekárni. Micelárne vody či krémy od Biodermy sú ako stvorené pre suchú, mastnú i zmiešanú pleť. Rozhodne však uľavia a pomôžu aj pleti s rôznym levelom citlivosti.

Text:PR