Aj vaša pleť má svojich nepriateľov – viete akých?

Po krásnej a zdravej pokožke túži asi každý. Žiarivá pokožka je zároveň znakom zdravého životného štýlu. Zatiaľ čo niektorí z nás sa snažia nájsť dokonalý kozmetický produkt, iní skúšajú skôr starostlivosť zvnútra. Čo má ale na našu pleť negatívny vplyv, a tým pádom neguje všetky naše snahy o jej dokonalosť?

Aj vaša pleť má svojich nepriateľov - viete akých?
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na slnko

Starnutie spôsobuje, že naša pokožka stratí lesk, pevnosť a pružnosť. Aj keď sa jemným líniám, vráskam, tmavým škvrnám a iným známkam starnutia nedá úplne vyhnúť, niektoré veci ich môžu urýchliť. Prvou z nich je strava. Červené mäso, tabak, alkohol, mliečne výrobky – to sú najväčší nepratelia našej pleti, ktorí na nás číhajú každý deň. Potom je tu slnečné svetlo a predovšetkým ultrafialové lúče z neho. Tie poškodzujú DNA vašich kožných buniek, preto je dlhodobé vystavovanie slnečným lúčom bez akejkoľvek ochrany hlavným rizikovým faktorom rakoviny kože. Okrem toho je aj hlavnou príčinou predčasného starnutia pokožky. Prevenciou môže byť obmedzenie pobytu na slnku, ale hlavne denná aplikácia širokospektrálneho opaľovacieho krému, ktorý obsahuje ochranný faktor najmenej 30. Dobré je aj nosiť slnečné okuliare na ochranu očí a pokožky okolo nich.

Spite, koľko môžete

Že sú cigarety škodlivé všetci vieme. Ohrozujú naše celkové zdravie a samozrejme aj pokožku. Môžu vám spôsobiť vrásky, jemné linky okolo očí a na vrchu pier, zožltnutie tónu pleti, škvrny a nerovnomerné sfarbenie pokožky alebo pomalšie hojenie rán. Ďalším všetko ovplyvňujúcim faktorom je spánok. Ten neovplyvňuje len našu energetickú hladinu, ale aj pleť a prakticky celkový vzhľad. Nedostatok spánku neposkytuje pokožke dostatok času na zotavenie a relax. Pleť tak získa matný, unavený a starnúci vzhľad. Dôsledkom nespavosti alebo nedostatku spánku môžu byť nielen tmavé kruhy pod očami, vačky pod očami a opuchnuté oči, ale aj zhoršené kožné problémy. Spať by ste mali nielen dostatočne dlho, ale aj kvalitne. A to sa dá iba na ozaj kvalitnej posteli. Ak sa práve chystáte do tej svojej investovať, odporúčame využiť ASKO zľavové kódy, vďaka ktorým nakúpite lacnejšie a z pohodlia vášho domova. Pozrite si aj recenzie od zákazníkov, vďaka ktorým si môžete rôzne typy nábytku porovnať.

Pozor na priveľa sladkostí

Ničomu neprospieva ani stres. Okrem bolesti hlavy, vyčerpania a tráviacich problémov môže spôsobiť aj väčšiu produkciu mazu, ktorý rozkladá kolagén a elastín, a to prispieva k predčasnému starnutiu. Vašu myseľ a tým aj telo môže upokojiť pravidelná fyzická aktivita. Vyskúšať tiež môžete relaxačné techniky, ako je joga, meditácia a hlboké dýchacie cvičenia. Dôležitá je pre náš organizmus aj voda. Jej nedostatočný príje môže spôsobiť dehydratáciu pokožky. To má za následok predčasné starnutie pleti, vyrážky a iné nepríjemné problémy, ktoré neprispievajú ku zdraviu, ale ani ku kráse našej pleti. Dôvodom starnutia pleti je aj cukor. Ten spôsobuje rozklad kolagénových vláken, ktoré sú dôležité na to, aby naše kožné tkanivá boli hladké a napnuté. Nadmerná konzumácia cukru nám tiež môže spôsobiť zvýšené akné.