Obľúbené nakupovanie z Číny cez internet – naozaj sa oplatí?

So stránkami ako ebay.com či aliexpress.com sa už stretol asi každý. Veľký boom zažili najmä pred niekoľkými rokmi, keď sa objednávanie lacných čínskych produktov stalo priam nákupným trendom a spomínané servery brázdil každý druhý Slovák. Objednáva sa z nich však aj dnes, a tak je na mieste otázka, či ide o naozaj výhodné nakupovanie.

Obľúbené nakupovanie z Číny cez internet – naozaj sa oplatí?
(zdroj: unsplash.com)

Nemusíte sa báť podvodov

Prvou otázkou, ktorú si pred akýmkoľvek nakupovaním online položíte, je, či je to bezpečné. Táto otázka je namieste, pretože rovnako, ako žijeme v dobe online výhod, žijeme aj v dobe online podvodníkov a podvodov. Čo sa však týka spomínaných dvoch online predajných gigantov, nemusíte sa o bezpečnosť svojich financií obávať. Na Ebayi ani na Aliexpresse síce bez platby kartou vopred nenakúpite, no to, že by začali nelegálne nakladať s vašou platobnou kartou, prípadne vám neodoslali tovar, sa stať nemôže. Dokonca aj v prípade, že ho nedostanete (čo sa zasa na tak dlhej trase z Číny stať veľmi ľahko môže), môžete požiadať o vrátenie peňazí či zaslanie nového tovaru bez akéhokoľvek poplatku navyše.

Oblečenie radšej nie

Ďalšou otázkou na mieste je otázka kvality. Zatiaľ čo Ebay funguje trochu aj ako second hand a obchod pre predajcov z rôznych krajín, Aliexpress sa vyslovene zameriava na čínsky tovar. Nízke ceny predpovedajú aj nižšiu kvalitu, na akú sme u čínskych produktov zvyknutí. Možno vám neprekáža, no napriek tomu veľmi neodporúčame objednávať z týchto stránok oblečenie. V prvom rade sa stáva, že častokrát príde niečo úplne iné, než to, čo vidíte na obrázku pred objednaním a v druhom rade je nosenie odevov z krajiny, kde platia úplne iné výrobné podmienky a pravidlá, v mnohých prípadoch aj zdravie ohrozujúce kvôli nebezpečným farbivám alebo materiálom. Čo sa však oplatí, je napríklad papiernictvo, doplnky k telefónom ako tvrdiace sklá či obaly a kryty alebo rôzne dekorácie, ktoré aj v našich kamenných obchodoch vo výsledku pochádzajú z Číny. Nečakajte však, že vám vydržia dlhé roky.

Nakupujte v slovenčine

Veľkou výhodou Ebaya aj Aliexpressu je to, že majú veľmi jednoduché webové rozhranie a zorientuje sa v nich rýchlo takmer každý. Vytvorenie konta je veľmi jednoduché a rovnako aj samotný nákup. Z oboch stránok môžete bez problémov objednávať na Slovensko, vďaka Aliexpress po slovensky máte ešte aj všetko v slovenčine. Pripraviť sa musíte aj na dlhšiu dobu dodania, takže tovar určite nebudete mať doma do týždňa. Na to však upozorňuje aj samotný predajca pri nakupovaní tovaru, ktorý má vždy v popise aj časový interval dodania, takže sa vám nestane, že by ste nevedeli, kedy môžete balíček z Číny očakávať.