Šalejú vaše hormóny raz do mesiaca? Dostaňte ich pod kontrolu!

Nálada ženy je do veľkej miery ovplyvnená hormónmi. Obzvlášť, keď sa nachádzame vo fáze PMS, alebo priamo uprostred menštruácie, sme precitlivené a podráždené a najradšej by sme sa zavreli pred svetom do svojej izby alebo zaliezli do postele. Nemusí to tak však vôbec byť!

Šalejú vaše hormóny raz do mesiaca? Dostaňte ich pod kontrolu!
(zdroj: unsplash.com)

Synchronizujte svoj cyklus

Možno ste už počuli spojenie synchronizácia cyklu. Je to teória založená na zdravom životnom štýle, ktorý zmierňuje širokú škálu symptómov súvisiacich s hormonálnymi cyklami. Ide napríklad o únavu, výkyvy nálad, nadúvanie, kŕče a úzkosť. Žena by kvôli tomu mala urobiť v priebehu mesiaca zmeny v stravovaní a cvičení. Základom je však pochopiť jednotlivé fázy, ktorými každý mesiac prechádzame a prispôsobiť im svoje aktivity, stravovanie, ale aj celý životný štýl.

V každej fáze iný jedálniček

Menštruačný cyklu má štyri fázy: menštruačnú, folikulárnu, ovulačnú a luteálnu. So synchronizáciou je najlepšie začať v prvý deň menštruácie, teda krvácania. V prvej fáze teda predovšetkým dopĺňajte telu železo, o ktoré prichádza – hlavne potraviny, ktoré sú naňho bohaté, ako napríklad mäso, strukoviny alebo orechy. V druhej fáze siahnite skôr po celozrnných obilninách, ale pokojne aj po vaječných jedlách a fermentovaných potravinách bohatých na zinok. Ovulačná fáza je typická stratou chuti do jedla – konzumujte teda množstvo, aké vám vyhovuje, najlepšie nutrične bohatých a vyvážených potravín. V poslednej fáze sa telo pripravuje na menštruáciu, preto mu pomôžte zdravými tukmi a sacharidmi, napríklad v podobe avokáda, zemiakov, orechov alebo fazule.

Cvičte – aspoň trochu

Dôležitý je aj pohyb. Samozrejme, počas prvej fázy menštruácie môže byť náročné prinútiť sa vôbec vstať z postele, preto je náročný akýkoľvek druh pohybu. Skúste sa však premôcť a doprajte si ľahké cvičenie, aby ste sa udržali v kondícii. Počas nasledujúcich dvoch fáz budete zasa, naopak, podávať najlepšie výkony, preto pokojne zvoľte typ cvičenia, pri ktorom si dáte poriadne do tela. Môže to byť napríklad aj HIIT tréning. V poslednej luteálnej fáze si doprajte radšej meditáciu a jogu, aby si aj vaše telo dostatočne oddýchlo.