U mužov sa vyskytuje zápal močových ciest naozaj zriedka, no naopak u žien je to takmer bežná vec. Taktiež toto ochorenie patrí medzi najčastejšie ochorenia týkajúce sa vylučovacej sústavy. Príznaky sú väčšinou jasné, no záleží na tom, či máte zápal horných alebo spodných močových ciest. Ako táto choroba vlastne vzniká a ako ho vyliečiť bez antibiotík alebo iných liekov?
Kvôli čomu zápal vzniká?
Je viacero faktorov a príčin, na základe ktorých zápal močových ciest vzniká. Zápal vzniká na základe bakteriálnej infekcie, no je viacero vecí, vďaka ktorým sa zápal rozširuje a ešte viac zhoršuje. Najčastejšie príčiny a faktory sú:
- Oslabená imunita: ak máte oslabenú imunitu, zápal prenikne do tela jednoduchšie ako keď máte imunitu posilnenú a vaše telo je tak odolnejšie. Ak ste teda boli nedávno chorí, vaša imunita je oslabená a pre zápal je jednoduchšie preniknúť do vášho tela.
- Chlad: chlad v kombinácií práve s oslabenou imunitou je najčastejšou príčinou vzniku zápalu. Preto sa najčastejšie vyskytuje od jesene až do jari. Môže sa vám stať, že počasie podceníte, môže sa vám zdať, že je vonku teplejšie a oblečiete sa naľahko. No a to sú ideálne podmienky pre vznik zápalu. Tiež napríklad ak nosíte tričká, ktoré nezahaľujú oblasť krížov, a to napríklad aj v lete.
- Pohlavný styk: aj keď táto choroba nepatrí medzi sexuálne prenosné ochorenia, pri pohlavnom styku sa baktérie jednoduchšie prenesú z okolia konečníka alebo pošvy priamo do močových ciest.
Ako zápal vyliečiť?
Na liečbu je najlepšie použiť antibiotiká, no ak sa im chcete vyhnúť, siahnuť môžete napríklad práve po bylinkách. Najčastejšie sa na tieto účely využíva čaj z čiernej bazy, čakanky a brusnice. Aby bola liečba naozaj účinná, treba piť tieto čaje pravidelne. Okrem čajov si môžete spraviť aj sedací kúpeľ z prasličky.